Návrh Európskej komisie má znížiť administratívnu záťaž a posunúť ESG od byrokracie k efektívnym riešeniam.
The European Commission’s proposal is intended to reduce administrative burdens and move ESG from bureaucracy to effective solutions.
Bratislava, 30.5.2025 (RUŽIČKA AND PARTNERS)
Európska komisia predstavila tzv. Omnibus – legislatívny balíček, ktorý má zjednodušiť pravidlá pre ESG reportovanie. Kým niektorí v ňom vidia oslabenie ESG regulácie, podľa iných môže priniesť zlepšenie a rozumnú korekciu príliš rozsiahlych povinností. Ako to teda v skutočnosti je? Má ESG po Omnibuse ešte vôbec zmysel? Odpoveď je jednoznačná: áno, a možno väčší než kedykoľvek predtým.
Ako Omnibus ovplyvní snahy o udržateľnosť podnikania?
Omnibus sa nedotýka priamo problematiky ESG ako takej, ale reportovania o ESG a s tým súvisiacimi regulatórnymi požiadavkami. Primárnym cieľom je reportovanie zjednodušiť. A to je skvelá správa pre ESG a udržateľnosť.
Je dôležité zdôrazniť, že ide len o návrh, ktorý musí prejsť ešte pomerne zdĺhavým európskym legislatívnym procesom a výsledok nie je vôbec istý. Termín zavedenia nových pravidiel je tak otvorený. Aké kľúčové zmeny Omnibus prináša?
Menej byrokracie, viac efektivity
Jedným z hlavných cieľov Omnibusu je odstrániť nadbytočné administratívne prekážky. V súčasnosti musia podniky čeliť komplikovanému a často neprehľadnému systému ESG reportovania, ktorý ich núti produkovať rozsiahle dokumenty, ktoré nie vždy prinášajú reálnu hodnotu.
Nové pravidlá by mohli umožniť firmám podávať ESG správy v prehľadnejšej a menej byrokratickej forme, pričom sa odstránia duplicity v hláseniach. Tým sa uvoľnia kapacity, ktoré firmy môžu namiesto vypĺňania formulárov využiť na skutočné udržateľné opatrenia.
Povinnosť podávať ESG správy by mohli v budúcnosti mať len spoločnosti s viac ako 1 000 zamestnancami, čo výrazne znižuje počet firiem podliehajúcich tejto povinnosti. Podľa odhadov to znamená, že približne 80 % firiem, ktoré by pôvodne museli reportovať, bude od tejto povinnosti oslobodených.
Bratislava, 30.5.2025 (RUŽIČKA AND PARTNERS)
The European Commission has presented the so-called Omnibus – a legislative package that is intended to simplify the rules for ESG reporting. While some see it as a weakening of ESG regulation, others believe it can bring improvement and a sensible correction of overly extensive obligations. So what is it really like? Does ESG still make sense after the Omnibus? The answer is clear: yes, and perhaps more so than ever before.
How will Omnibus impact business sustainability efforts?
The Omnibus does not directly address ESG issues per se, but ESG reporting and the related regulatory requirements. The primary goal is to simplify reporting. And that is great news for ESG and sustainability.
It is important to emphasize that this is just a proposal that still has to go through a relatively lengthy European legislative process and the outcome is far from certain. The date for the introduction of the new rules is therefore open-ended. What key changes does the Omnibus bring?
Less bureaucracy, more efficiency
One of the main goals of the Omnibus is to remove unnecessary administrative hurdles. Currently, companies have to deal with a complicated and often opaque ESG reporting system, which forces them to produce extensive documents that do not always deliver real value.
The new rules could allow companies to report ESG in a clearer and less bureaucratic way, eliminating duplication of reporting, freeing up capacity for companies to use for real sustainability actions instead of filling out forms.
In the future, only companies with more than 1,000 employees could be required to report on ESG, significantly reducing the number of companies subject to this obligation. According to estimates, this means that around 80% of companies that would have previously had to report will be exempt from this obligation.
Jedným z hlavných cieľov Omnibusu je odstrániť nadbytočné administratívne prekážky. V súčasnosti musia podniky čeliť komplikovanému a často neprehľadnému systému ESG reportovania, ktorý ich núti produkovať rozsiahle dokumenty, ktoré nie vždy prinášajú reálnu hodnotu.
One of the main goals of the Omnibus is to remove unnecessary administrative hurdles. Currently, companies have to deal with a complicated and often opaque ESG reporting system, which forces them to produce extensive documents that do not always deliver real value.
Naďa Roštek
Partnerka / Advokátka | Partner / Attorney
RUŽIČKA AND PARTNERS

Revízia štandardov a odklad povinností
Omnibus počíta s revíziou štandardov ESRS (The European Sustainability Reporting Standards) a zavedením dobrovoľného vykazovania pre firmy do 1000 zamestnancov podľa omnoho flexibilnejších štandardov (The Voluntary standard for non-listed micro-, small- and medium-sized undertakings). Táto zmena vytvára priestor pre kreatívne a dynamické riešenia ako pristupovať k udržateľnosti v rôznorodých podmienkach týchto firiem.
Dôležitou zmenou je aj dvojročný posun povinnosti ESG reportovania pre firmy v druhej a tretej vlne. Firmy, ktorých sa týkajú povinnosti v súvislosti s ESG za rok 2025 a 2026, by túto povinnosť mali mať až za rok 2027, respektíve 2028.
Tieto kroky môžu výrazne prispieť k tomu, aby ESG nezostávalo len formalitou, ktorú firmy musia splniť, ale aby sa stalo nástrojom na efektívne riadenie ich dopadov na životné prostredie, spoločnosť a správu firmy. Podniky, ktoré doteraz vnímali ESG ako bremeno, môžu získať viac priestoru na hľadanie praktických a strategických riešení, ktoré budú mať skutočný dopad.
ESG opatrenia šité na mieru
Omnibus prináša aj dôležitý posun v prístupe k reguláciám – zdôrazňuje význam proporcionality. Súčasný ESG rámec často kladie rovnaké požiadavky na malé a stredné podniky ako na veľké korporácie s rozsiahlymi dodávateľskými reťazcami. To v praxi znamenalo, že menšie firmy museli vynakladať neúmerné zdroje na splnenie rovnakých povinností ako veľkí hráči, čo ich znevýhodňovalo a v niektorých prípadoch dokonca odradilo od ESG iniciatív.
Omnibus navrhuje väčšiu flexibilitu – kým veľké spoločnosti budú musieť naďalej dodržiavať komplexné požiadavky, menším firmám sa uľahčí situácia. Napríklad pri due diligence v dodávateľských reťazcoch už nebudú musieť podrobne mapovať každý jeden článok reťazca, ale len tie, ktoré majú skutočne významný vplyv na ich ESG profil. Podobne sa uvoľnia aj niektoré požiadavky na vykazovanie uhlíkovej stopy.
Napriek zjednodušeniam sa predpokladá posilnenie konceptu tzv. dvojitej materiality. Firmy budú musieť ešte lepšie pochopiť, ktoré ESG faktory sú pre ne naozaj relevantné a ako ich dopady zasahujú do ich podnikania a širšieho ekonomického prostredia. To znamená, že ESG stratégie budú môcť byť presnejšie zacielené a efektívnejšie implementované.
Jednoduchšie pravidlá, rovnaké hodnoty
Dôležité je, že princíp ESG, ktorý požiadavky udržateľnosti viaže na celý dodávateľský reťazec, by mal zostať zachovaný. V dôsledku to znamená, že reálne záväzky a prístup k udržateľnosti sa budú týkať a vyžadovať od všetkých podnikateľov, ktorí sa do distribučných reťazcov veľkých firiem chcú zapojiť. Rovnako to neznamená, že udržateľnosť nebude jednou z podstatných tém pre spotrebiteľov, investorov, či banky financujúce rôzne korporátne projekty.
Omnibus by mohol firmám uľahčiť cestu k ESG tým, že z neho urobí menej strašiaka a viac strategický nástroj. Investori, obchodní partneri a dokonca aj banky čoraz viac zohľadňujú udržateľnosť pri rozhodovaní o spolupráci. Firmy, ktoré si ESG osvoja ako svoju prirodzenú súčasť, môžu získať konkurenčnú výhodu, či už vo forme lepšieho prístupu k financovaniu, atraktivity pre talentovaných zamestnancov alebo lepších obchodných vzťahov.
Ďalšou pozitívnou zmenou je zníženie sankcií za formálne chyby v ESG správach. Firmy sa tak nebudú musieť obávať neprimeraných postihov za neúmyselné administratívne nedostatky a budú sa môcť viac sústrediť na skutočný obsah svojich ESG opatrení.
Omnibus môže zmeniť pohľad na ESG – namiesto otravnej byrokracie sa môže stať prirodzenou súčasťou podnikateľského uvažovania.
Advokátska kancelária RUŽIČKA AND PARTNERS poskytuje firmám v oblasti ESG komplexnú odbornú podporu multidisciplinárneho tímu pod vedením Nade Roštek.
Revision of standards and deferral of obligations
The Omnibus envisages a revision of the ESRS (The European Sustainability Reporting Standards) and the introduction of voluntary reporting for companies with up to 1000 employees according to much more flexible standards (The Voluntary standard for non-listed micro-, small- and medium-sized undertakings). This change creates space for creative and dynamic solutions on how to approach sustainability in the diverse circumstances of these companies.
Another important change is the two-year shift in ESG reporting obligations for companies in the second and third waves. Companies affected by ESG obligations for 2025 and 2026 should not have this obligation until 2027 and 2028, respectively.
These steps can go a long way in ensuring that ESG is not just a formality that companies must comply with, but a tool for effectively managing their environmental, social and governance impacts. Businesses that have previously viewed ESG as a burden can gain more space to find practical and strategic solutions that will have a real impact.
Tailor-made ESG measures
The Omnibus also brings an important shift in the approach to regulation – it emphasizes the importance of proportionality. The current ESG framework often places the same requirements on small and medium-sized enterprises as on large corporations with extensive supply chains. In practice, this has meant that smaller companies have had to spend disproportionate resources to meet the same obligations as large players, which has disadvantaged them and in some cases even discouraged them from ESG initiatives.
The Omnibus proposes greater flexibility – while large companies will continue to have to comply with complex requirements, smaller companies will have a simpler time. For example, in supply chain due diligence, they will no longer have to map every single link in the chain in detail, but only those that have a truly significant impact on their ESG profile. Similarly, some requirements for carbon footprint reporting will be relaxed.
Despite the simplifications, the concept of dual materiality is expected to strengthen. Companies will need to better understand which ESG factors are truly relevant to them and how their impacts affect their business and the broader economic environment. This means that ESG strategies will be able to be more precisely targeted and implemented more effectively.
Simpler rules, same values
It is important that the ESG principle, which links sustainability requirements to the entire supply chain, should be maintained. As a result, this means that real commitments and an approach to sustainability will apply and be required from all entrepreneurs who want to participate in the distribution chains of large companies. This also does not mean that sustainability will not be one of the essential topics for consumers, investors, or banks financing various corporate projects.
Omnibus could ease the journey for companies to embrace ESG by making it less of a scare tactic and more of a strategic tool. Investors, business partners and even banks are increasingly factoring sustainability into their business decisions. Companies that embrace ESG as a natural part of their business can gain a competitive advantage, whether in the form of better access to financing, attraction to talented employees or better business relationships.
Another positive change is the reduction of penalties for formal errors in ESG reports. This will mean that companies will not have to worry about disproportionate penalties for unintentional administrative shortcomings and will be able to focus more on the actual content of their ESG measures.
Omnibus can change the way we look at ESG – instead of being an annoying bureaucracy, it can become a natural part of business thinking.
RUŽIČKA AND PARTNERS Law Firm offers comprehensive professional support in the field of ESG through a multidisciplinary team led by Nada Roštek.
Naďa Roštek
partnerka / advokátka
Naďa je vedúcou partnerkou pre oblasti práva hospodárskej súťaže, compliance a ESG. Okrem pôsobenia v našej kancelárii na Slovensku, sa tejto oblasti venuje aj v Českej republike, a to v rámci partnerskej kancelárie CCS Legal & Tax. Tá je členom Asociace udržitelného podnikání, kde Naďa aktívne pôsobí. Spolu s multidisciplinárnym ESG tímom sa v oboch jurisdikciách venuje vytváraniu firemných stratégií ESG a projektom implementácie plnenia ESG cieľov. Tieto aktivity slúžia ako kľúčový nástroj na zvyšovanie hodnoty a budovania dôveryhodnosti firiem v očiach spotrebiteľov a obchodných partnerov. Vďaka pôsobeniu v Česku aj na Slovensku dokáže vytvoriť unikátne riešenia, ktoré využívajú výhody oboch trhov. To umožňuje efektívnejšiu implementáciu ESG stratégií pre klientov v oboch krajinách.
Naďa Roštek
Partner / Attorney
Naďa Roštek is the leading partner of RUŽIČKA AND PARTNERS’ competition law, compliance and ESG practise. In addition to her work in Slovakia, she is also active in this area in the Czech Republic within the CCS Legal & Tax partner office. The latter is a member of the Association of Sustainable Business, where Naďa actively engages. Together with a multidisciplinary ESG team, she is involved in the development of corporate ESG strategies and ESG implementation projects in both jurisdictions. These activities serve as a key tool to increase value and build credibility for companies in the eyes of consumers and business partners. Thanks to her presence in both the Czech Republic and Slovakia, she is able to create unique solutions that take advantage of both markets. This enables more effective implementation of ESG strategies for clients in both countries.